اجزاء مهم سیستم مانیتورینگ دما

اجزا مهم سیستم مانیتورینگ دما معمولاً از پنج بخش تشکیل شده است. در ادامه، هر پنج بخش را به طور خلاصه پوشش خواهیم داد.

  • سنسور دما

دما یکی از رایج‌ترین اندازه‌گیری‌ها در تمام صنایع است. از نظارت دارویی گرفته تا نظارت بر محیط، دما تقریباً در هر صنعتی نظارت می شود.

یک سیستم مانیتورینگ دما قادر است از طریق یک سنسور، دما را ثبت کند. از آنجایی که هر نوع سنسوری محدودیت ها و قابلیت های خاص خود را دارد، باید با توجه به نیاز خود یکی را انتخاب کنید.

سه سنسور معمولی دما وجود دارد که میتوان در یک سیستم مانیتورینگ دما به کار برد که شامل ترموکوپل‌ها، سنسورهای RTD و ترمیستورها هستند.

ترموکوپل‌ها: ترموکوپل‌ها تقریباً در هر سیستم نظارت بر دمای کم تا متوسط استفاده می شوند. آنها کم هزینه ترین سنسورهایی هستند که در یک سیستم نظارت بر دما پیدا می کنید. اگر کسب‌وکار شما در دمای بالا به دقت بسیار بالا نیاز ندارد، ترموکوپل‌ها کم‌هزینه‌ترین و ساده‌ترین حسگرها هستند.

سنسورهای RTD: سنسورهای RTD خوانش های دقیق تری را نسبت به ترموکوپل ها ارائه می دهند. سنسورهای RTD برای فریزرها و یخچال ها ایده آل هستند زیرا محدوده دمایی آنها محدود است.

ترمیستورها: در نهایت، ترمیستورها درست مانند سنسورهای RTD هستند. مقاومت سنسورهای RTD با دما تغییر می کند. اما در ترمیستورها تغییر مقاومت غیر خطی است.


  • بافر حرارتی

بافرهای حرارتی مواد و مایعاتی هستند که با سنسورهای دما برای کاهش زمان پاسخ به آنها متصل می شوند. کاهش زمان پاسخ، به این معنی است که سنسور می تواند تغییرات جزئی دما را در مدت زمان کوتاهی دریافت کند.

بافرهای حرارتی به سیستم مانیتورینگ دما کمک می‌کنند تا دمای دقیق محصولات یا محیط را بدست آورد. برخی از بافرهای حرارتی متداول مجهز به سیستم نظارت بر دما، بلوک های نایلونی و بطری های گلیکول هستند.


  • TMD یا دستگاه اندازه گیری دما

هر سیستم امروزی به یک قلب دیجیتالی نیاز دارد. همین امر در مورد سیستم مانیتورینگ دما نیز صدق می کند. دستگاه اندازه گیری دما (TMD) وظایف زیر را انجام می دهد:

– برای دیجیتالی کردن مقدار دما به سنسورها متصل می شود

– داده های دما را ثبت می کند

– به طور موقت داده ها را قبل از انتقال به مقصد ذخیره سازی ذخیره می کند

سه نوع دستگاه اندازه گیری دما وجود دارد: مستقل، شبکه ای و بی سیم.

TMD مستقل به هیچ دستگاه دیگری برای ثبت یا پردازش دما نیاز ندارد دستگاهی همه کاره است که همه چیز را خودش کنترل می کند.

TMD شبکه ای به رایانه شخصی یا سرور متصل می شود. می تواند از طریق LAN یا Wi-Fi به یک دستگاه برای ارسال و دریافت داده متصل شود.

در نهایت، TMD بی‌سیم شامل محدوده بی‌سیم وسیع‌تر، سرعت به‌روزرسانی اطلاعات قوی‌تر و استفاده آسان‌ است. اگر چندین نقطه ثابت دارید که نیاز به جمع آوری داده ها در زمان واقعی دارند، استفاده از TMD بی سیم مناسب است. نقاط ثابت مانند فریزرهای ثابت و یخچال ها در واقع یکی از معدود مواردی هستند که هشدارهای مفیدی هستند، زیرا اغلب کسی وجود دارد که به محض بروز مشکلات، مشکل را برطرف کند.


  • ذخیره سازی داده ها

بسته به کسب و کارتان، ممکن است لازم باشد داده‌های دما را بعد از هر ساعت یا هر ثانیه ذخیره کنید. این بدان معنی است که شما باید یک گزینه ذخیره سازی داده مناسب را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.

چهار نوع ذخیره سازی داده وجود دارد که می توانید در سیستم مانیتورینگ دما از آنها استفاده کنید.

اولاً، حافظه محلی مانند کارت حافظه USB را می توان برای ذخیره سازی داده استفاده کرد، اما تنها زمانی مناسب است که داده‌های شما نسبتاً کم باشد.

در مرحله بعد، local gateway به یک شبکه سلولی برای جمع آوری و ذخیره داده ها متصل می شود که بعداً می تواند به یک دستگاه ذخیره سازی منتقل شود.

Local PC همچنان انتخابی محبوب در سیستم نظارت بر دما برای ذخیره داده ها است. می توانید سیستم را برای ذخیره خودکار داده ها به یک Local PC متصل کنید.

در نهایت، راه‌حل‌های Cloud مانند Logmore Cloud در سیستم‌های پایش دما در حال گسترش هستند. سیستم های مبتنی بر Cloud به طور خودکار داده ها را به سرورها منتقل می کنند و ویژگی هایی مانند گزارش‌گیری را ارائه می دهند.


  • آلارم ها

آلارم ها یکی از حیاتی ترین بخش‌های سیستم مانیتورینگ دما هستند. از بوق‌ها و آژیر‌ها گرفته تا پیام‌های متنی، هشدار به شما اطمینان می‌دهد که هر خطر به خوبی به افرادی که مسئول سیستم نظارت بر دما هستند منتقل می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در سیستم های مانیتورینگ دما به دنبال چه چیزی باشیم